Water photo created by freepik - www.freepik.com

Woda- pij na zdrowie!

Woda-najważniejszy związek chemiczny na naszej planecie.

Jest niezbędna do życia i zaangażowana we wszystkie procesy i funkcje życiowe organizmu. Nasza masa ciała w około 60-80% składa się z wody. Zależy to od wieku, płci oraz procentowej zawartości tkanki tłuszczowej. Woda w naszym organizmie znajduje się w 2/3 w przestrzeni intercelularnej (wewnątrzkomórkowej) a 1/3 w przestrzeni ekstracelularnej (zewnątrzkomórkowej). Wyróżnić można jeszcze przestrzeń transcelularną, stanowiącą niewielką (około 2,5%) część przestrzeni zewnątrzkomórkowej, obejmującą zawartość układu pokarmowego, moczowego, oddechowego, surowiczych jam ciała. Mimo wahań w dziennej podaży wody, organizm dzięki mechanizmom równowagi wodnej jest w stanie utrzymać stały skład płynów w poszczególnych przedziałach.

Wpływ jelit na nasze zdrowie

Jelita- nasz drugi mózg, nasze centrum odporności. Warto poświęcić im uwagę. Ewolucyjnie nasz organizm został stworzony do ruchu, tymczasem tego ruchu jest u nas coraz mniej. Wszechobecny dostęp do jedzenia (przetworzonego, niezdrowego) w którym często szukamy przyjemności, pocieszenia a nie źródła witamin

Łokieć tenisisty

Gdy odczuwamy ból łokcia związany z podnoszeniem np. szklanki lub zaciskaniem pięści, często słyszymy od lekarza: Ma pan/pani ” łokieć  tenisisty”. Co to takiego?